0 (258) 264 19 90
AFRİKA İLE TİCARET YAPACAK FİRMALARIMIZA UYARI

Kendilerini Benin'de yerleşik işadamı/şirket olarak tanıtan bazı kişilerin, Türkiye'deki işadamlarımız ile internet ortamında temas ederek, iyi fiyatla ve bazen uzun süre devam edecek sözleşmelerle muhtelif ürünler satın alacaklarını iddia ettikleri; kimi zaman bu alım işlemlerinin uluslararası bir kuruluş veya banka tarafından finanse edileceğini belirttikleri; bu şekilde irtibat kurdukları işadamlarımızdan Türk firması adına gümrüğe, ticaret odasına kayıt yaptırmak, yurtdışı banka hesapları açtırmak vs. bahaneler altında işlem parası talep ettikleri ortaya çıkmıştır.

 

Söz konusu dolandırıcılık faaliyetleri, zaman zaman gerçek firma isimleri kullanılarak ya da doğrudan ülkedeki mevcut şirketler tarafından da yapılabilmektedir. Firmalarımızın, şüphe uyandıracak bu gibi durumlarda Kotonu Büyükelçiliğimize başvurmaları önem arz etmektedir.

 

Zaman zaman kendilerini Ganalı işadamları olarak tanırak ticaret ve işbirliği yapmak amacıyla Türkiye'de yerleşik firmalar ile temasa geçenlerin olduğu, ancak bu durumun her zaman gerçeği yansıtmayabileceği, bu kişilerin sahte kimlik ve adres bilgileri ile dolandırıcılık girişimlerinde bulunabildikleri ortaya çıkmıştır.

 

Ganalı işadamları olarak kendilerini tanıtarak, benzeri taleplerde bulunan firmaların sundukları belgeleri, Gana'nın Ankara'daki Büyükelçiliği'ne ileterek görüş alış verişi sağlamak firmalarımıza fayda sağlayacaktır.

 

Firmalarımız ileride doğabilecek benzer sahtecilik girişimlerinden uğrayabilecekleri zararın önüne geçebilmek adına, şüphe uyandıracak bu gibi durumları ilgili Diplomatik Temsilciliklere iletmeleri önemle arz olunur.

Bilgilerinize.