0 (258) 264 19 90
BASIN AÇIKLAMASI

SARAYKÖY TARIMA DAYALI İHTİSAS ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ ALTYAPI İHALESİ YAPILIYOR

            Sarayköy Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgemizin, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının kredi desteği ile Yol, Sulama Kullanma Suyu Temini Şebekesi ve Kanalizasyon, Isıtma, Yağmursuyu, Çevre Aydınlatma, Elektrik Dağıtım Şebekesi inşaatlarından müteşekkil altyapı yapım işi ihalesi 28.06.2016 Salı günü saat 10:00’da Ankara’da yapılacaktır. Altyapı yapım işinin 01.07.2018 tarihine kadar tamamlanarak bölgenin yatırımcılarımızın hizmetine sunulması planlanmaktadır. İhale bedeli 20.767.997,15-TL’dir.

                  Denizli Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sn. İbrahim TEFENLİLİ, Sarayköy TDİ OSB’nin ihaleye çıkmış olmasının çok önemli bir aşama olduğunu belirterek, “İhalenin yapılmasında büyük çaba harcamış olan Ekonomi Bakanımız Sn. Nihat ZEYBEKCİ’ye Denizli adına teşekkür ederim” dedi.

           Bilindiği üzere Sarayköy TDİ OSB ülkemizdeki ilk jeotermal ile ısıtılan Tarıma Dayalı ihtisas Organize Sanayi Bölgesi olma özelliğine sahiptir.  

               Sarayköy TDİ OSB’nin kurucu ortakları:

  • %60 Pay ile Denizli Valiliği Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı,
  •  %20 Pay ile Denizli Ticaret Borsası,
  • %20 Pay ile Denizli Ticaret Odası.

            Sarayköy TDİ OSB’nin hedefi, bir sanayi şehri olan Denizli’de tarım ve tarıma dayalı sanayinin gelişmesi yönünde tetikleyici bir çalışma başlatmaktır. Sarayköy TDİ OSB bu konudaki tek örnek projedir.

 

  • İlimiz Ve Bölgemiz Açısından Önemi
  • Türkiye’nin jeotermal kaynaklarının yaklaşık %70 ine sahip olan Ege Bölgesinde Jeotermale dayalı tarım OSB nin kurulması ile İlimizde ve Bölgemizde seracılık faaliyetleri ivme kazanacaktır.
  • Denizli ilinde halen 600 dekara ulaşan jeotermale dayalı seracılık önümüzdeki 3 yıllık süreçte bu çalışmalar ile 3000 dekara ulaşabilecektir.
  • Bölgede seracılığın başlaması ile 600 personele istihdam sağlanacaktır.
  • Sarayköy TDİ OSB alanı toplam 712.000 m2 dir. 12 parselden oluşan toplam 477.156 m2 lik kapalı alanda sera kurulacaktır
  • Kuracak seralar, ihtisas organize sanayi bölgesinde olması nedeniyle, seracılık tekniklerine uygun olarak tamamen modern donanıma sahip ve bilgisayar kontrollü olacaktır.

 

İlimiz tarımına büyük bir ivme kazandıracak Sarayköy Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin şimdiden hayırlı olmasını temenni ederiz.

 

DENİZLİ TİCARET BORSASI 

1