0 (258) 264 19 90
NOHUT ISLAHI PROJESİ

Denizli Ticaret Borsası önderliğinde Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nun (TAEK), Sarayköy Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi’nin (SANAEM) Nükleer Teknikler Bölümü Tarım Birimi ve Denizli Ticaret Borsası’nın paydaşları ile ortaklaşa yürütülen “Nükleer Teknikler Kullanılarak Leblebilik Nohut Islahı” projesi hayata geçiyor.

Nohut üretim bölgelerinde, nohut çeşitleri zaman içerisinde hastalıklar nedeni ile gen erozyonuna uğrayarak dejenere olmuştur. Bu neden ile leblebi sanayi, ihtiyacı olan kaliteli nohuda ulaşmakta ciddi sıkıntılar yaşamaktadır.

Toplamda 160.000 TL bütçeye sahip, 8 yıl sürecek proje ile; sektörün ihtiyacı olan iri taneli, kolay soyulabilen, işlem görmeye dayanıklı, yüksek verimli ve antraknoz hastalığına dayanıklı leblebilik nohut çeşitlerinin geliştirilmesi hedeflenmektedir.

Proje kapsamında kurulan ekip; Denizli’de nohut ekim alanlarında incelemelerde bulunmuştur. Leblebi sektörü tarafından talep edilen nohut çeşitlerinin bulundukları ekolojilerdeki durumu ve performansı incelenerek, yürütülecek olan proje çalışmasında kullanılacak kriterler belirlenmiştir.

Projenin bundan sonraki aşamasında, bölgenin nohut çeşitleri “mutasyon ıslah çalışmaları” kullanılarak geliştirilecektir. Laboratuar çalışmaları SANAEM’de yapılacak olup tarla çalışmaları Tavas’ta yürütülecektir.